Jump to content
Zuris

balans

Recommended Posts

Doszły mnie słuchy, że zgodna razem administracja postanowiła wykonać parę kontrowersyjnych rzeczy z którymi się nie zgadzam, dlatego chciałbym podyskutować

- FN FAL: kompletnie niezbalansowana broń, myślę, że celniejsza od snajperki z szybkostrzelnością lekko wolniejszą (?) M16 i solidnymi obrażeniami. Praktycznie szybsza autokampa, która jest lepsza od wszystkich broni oprócz shotguna na blisko (a i to sporne jak sie umie strzelać, a cały ekran nie będzie czerwony od strzałów). Do porządnego nerfa szybkostrzelności i obrażeń albo usunięcia z gry w takim stanie.

- Deagle: nie wiem kto i dlaczego wymyślił, że deagle nie był zbalansowaną bronią. Wymaga dobrego aima (w przeciwieństwie do fala i pomp eh), bo jeśli nie trafimy 1-2 strzałami to w większości wypadków kończymy w spectach, bo nas zmielą autopompą. Typowa broń dużego ryzyka. Sytuacji deagle'a nie pomagają też wszechobecne hitboxy. Poza tym to jedna z niewielu broni, ktore dają jakąś satysfakcję w grze i dają frajdę w użyciu. I naprawdę nie rozumiem, dlaczego broń, która niewiele zmieniła się gameplayowo od cs 1.6 miałaby zostać znerfiona bez najmniejszego powodu.

- pompa zabija na hita za łatwo, tak jak stara autopompa

- mp5 jak dla mnie mogłoby być bardziej celne zamiast obniżać mu recoil, jak za dawnych czasow, wtedy było viable, ale mniejsza

- Five-seven gucci, zatruwajaca mikrofalowka moze byc, choc dla mnie osobiscie lepsza byla stara (łatwo było ja odroznic i zniszczyc, jedyny problem stanowiła zaraz przy drzwiach, co mozna by to było załatwić jak z poisonem: wybuchałaby przy użyciu)

like&comment&subscribe for more content 

Link to post
Share on other sites

Co prawda nie gram już na ttt, jednak ilość opinii na temat nerfienia deagla jaką dostałem, świadczy o tym, że będzie używana tak często, jak M14 - czyli przez pojedyncze jednostki w rzadkich sytuacjach. Deagla zawsze charakteryzowało to, że one-shotował w głowę i przy takiej szybkostrzelności jaką posiada, nie trafienie z tego specyfiku kończyło się zazwyczaj szybkim kosem lub odpowiedzenia ogniem przez oponenta (zazwyczaj jak wymienił Zuris za pomocą strzelby), nie mówiąc też o innych czynnikach zmiennych jak słynne zjawisko nazwane przez graczy hitboxami. W przypadku takiego nerfa dla tej broni, moim zdaniem równie dobrze można by ją wyrzucić, ale to nie był by strzał we własne kolano (jak w aktualnym przypadku), ale tym razem w głowę. Deagle zawsze był bronią, która wymagała choć odrobiny skilla i tak też powinno się utrzymać. Krzywdzenie tej broni, to krzywdzenie bardzo dużej części serwera. 

 

Odnośnie reszty.

Jeśli rzeczywiście jest wprowadzony FN FAL i ma być swego rodzaju autokampą, to coś co jest snajperką, jest szybkostrzelne i celne, powinno mieć odwrotnie proporcjonalne obrażenia.

Odnośnie pomp to chyba nie muszę się wypowiadać, bo już to zrobiłem to nie raz.

A co do MP5 to mogę się zgodzić z Zurisem.

 

No to chyba tyle ode mnie.

 

Pozdrawiam,

Tomislav

Link to post
Share on other sites

Witam

Chciałbym w skrócie opisać, czemu poszczególne zmiany wyglądają tak, jak wyglądają, odnosząc się do wymienionych punktów podanych przez @Zuris. Część to moje zdanie, część pokrywa się z tym, co było omawiane podczas zmian tych broni.

1. FN FAL - broń została wrzucona testowo, więc jeśli rzeczywiście jest za mocna w porównaniu do reszty, to zostanie niedługo zmieniona/znerfiona. Nie jest to jednak kwestia jednego/dwóch dni, aby stwierdzić, co jest głównym problemem tej broni.

2. Deagle - bardzo się cieszę, że obaj z Tomislavem podaliście powód, czemu ta broń została znerfiona. Porównujecie broń poboczną/pomocniczą (nie pamiętam, jak to jest nazwane w polskim TTT) do broni głównej. Nie możecie porównać starego deagla do broni pobocznych, ponieważ zwyczajnie nie ma konkurencji - dlatego też dostał nerfa. Jeśli kłóci się to z waszym światopoglądem, to polecam poczytać https://encyclopedia2.thefreedictionary.com/secondary+weapon.

3. Zwykła pompa dostała buff'a z powodu autopompy - w poprzedniej wersji była w 9 przypadkach na 10 gorszym wyborem broni. Były też pomysły, aby ją zwyczajnie usunąć, ale chwilowo jest w takiej wersji na serwerze. Ogólnie shotguny czekają na innego rodzaju nerf'a, ale niestety nie udało się z tym wyrobić przy tej konkretnej wersji.

4. Mp5 za dawnych czasów było za mocne, temu też zostało osłabione. Zdaniem części osób za mocno, dlatego też dostało trochę liczb z powrotem. Jeśli dalej będzie za słabe, to niewykluczone, że będzie jeszcze dalej modyfikowane.

Do komentarza @Tomislav nie będę nic dopowiadał, ponieważ uważam go za bezwartościowy - jak pograsz na serwerze, zamiast gadać o balansie broni na podstawie narzekań kolegów, to wtedy twoje słowa będą moim zdaniem coś warte.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

To jak porównujemy już Deagla do rzeczywistego zastosowania broni pobocznej, to wytłumacz mi proszę w jaki sposób broń o takim kalibrze naboi w twoim rozumowaniu ma zadawać mniejszą ilość obrażeń od reszty ? M16 ma jakieś 1,8kJ i ma zadawać tyle samo co Deagle który ma ponad dwa razy większa siłę ( 3,8~kJ) ? ( No ale gdzież tu szukać logiki w decyzjach osób które zasłaniają nią swoje irracjonalne decyzję ).

Tak samo było z każdą inna bronią której się tykacie; stają się one bezwartościowe w oczach graczy. Są uzasadnione momenty jak AUG, Pompa etc. .

Lecz litości Deagle był typowo high risk = high value. Tak bardzo neficie podstawowy ekwipunek, że poza pompą na tym serwerze nic nie będzie grywalne.

 

Już offtopem, osoby które były odpowiedzialne za te zmiany działają jak typowy rząd komunistyczny: wprowadzają zmiany, zarządzają, regulują etc. bez konsultacji z osobami które to rzeczywiście dotyczy. Po co zrobić post na ten temat, ankietę czy w ogóle wchodzić w dywagacje z graczami.

Edited by jefrey12
Link to post
Share on other sites

Proponuje usunąć pompy z gry i nauczyć się grać normalnymi broniami #vanilla, (dla testu na 2-tygodnie) a nie broniami które zabiją na hita, kiedy kupuje kałacha.

Edited by AlanWake
Link to post
Share on other sites

Pamiętajmy to jest "TTT" (trouble in terrorist town) a nie jakieś "TTTOS" (trouble in terrorist town and only shotguns). Powinniśmy ograniczyć role pomp w tej grze.

Link to post
Share on other sites

Może od razu przeproszę, że się w ogóle wypowiadam, bo widać że jest to wielce drażliwe, no ale przejdźmy do rzeczy.

 

Bawi mnie fakt, kiedy większości nie przeszkadzało (w tym tobie Kera) ak-47 tłukące na hita w głowę będąc bronią automatyczną, a przeszkadza fakt broni nieautomatycznej, tylko dlatego ze jest bronią boczną. Wtedy istniał argument "ale hitboxy to i tak ak jest zbalansowane", a teraz magicznie odnośnie deagle zniknął?

Czyli tak, dajmy sytuację idealną dla obydwu broni, powiedzmy do 200 jednostek gmodowych (czyt. odleglość od paki, czy dna): 

broń automatyczna, 30 pocisków w magazynku, ryzyko pudło=śmierć na poziomie ok. 30% (biorąc pod uwagę przeciętnego gracza ttt i przeciętnego uzbrojenie przeciętnego przeciwnika w ttt), broń główna   broń nieautomatyczna, 7 pocisków w magazynku, ryzyko pudło=śmierć na poziomie ok. 90% (uwzględniając dane jak wcześniej), broń boczna(!!) | Tak mamy to wszyscy rozumieć? Czy może znowu powinienem się nie odzywać, bo miałem okazję grać deaglem przy każdej okazji przez moje bodajże 1200h na tym serwerze i przecież jak mógłbym się znać na tej bronii i w ogóle wypowiadać na jej temat.

Tak samo przecież opinie marudzących graczy, które dostaje wcale nie są tylko od stałych graczy, którzy siedzą na serwerze już tyle czasu.

 

To teraz pozwolę sobie coś powiedzieć odnośnie tych stałych graczy, wielkich narzekaczy. Oni budują ten serwer i jeśli dają aż tak wyraźny sprzeciw jak temat na forum, czy mi to właśnie "narzekają", że "tylko" im się powoli odechciewa grać na serwerze, to raczej powinno to oznaczać, że trzeba pochodzić po graczach i popytać, a nie wprowadzać zmiany, bo się nie podoba grupce pojedynczych osób, które są w stanie takie zmiany wprowadzić. Zwłaszcza do bronii, która miała takie zastosowanie od zarania dziejów i nagle zostaje zmieniona. To nie jest jakaś sobie pompa, aug, p90, mp5 czy whatever, żeby mogła być aż tak niezbalansowana. Podobne ryzyko do deagle ma może tylko scout. Może jego też w takim razie należy zbalansować? W końcu jest całkiem podobny pod względem zasad działania.

 

Pompy to kolejna sprawa, według mnie powinna być jeśli już jedna strzelba i zbalansowana w miarę możliwości na taki poziom, aby była nie za dobra, ani nie za słaba. Jeśli są już dwie strzelby lub więcej, zazwyczaj musi być tak, że jedna jest lepsza a druga gorsza i powstaje wyścig, w którym raz wygrywa jedna, a raz druga i obie opcje zazwyczaj się nie podobają.

 

Powiem to tak, było sporo sytuacji kiedy administracja budowała sobie bronie i nie tylko, aby zaspokoiły one potrzeby swoje własne lub pojedynczych jednostek z tą osobą związanych i przyrzucę tutaj przykład chociażby wymienianego przeze mnie one-shota w głowę ak-47, czy pomp, z którymi wojnę prowadzę od naprawdę długiego czasu.

 

Serwer jest tworzony dla graczy, jeśli jednak jest inaczej, to istnieje opcja własnego serwera dla znajomych i bardzo bym prosił o używanie jej w przypadkach kiedy za zmianami tak niepotrzebnymi jest tak niewiele osób.

 

Chciałbym jeszcze raz przeprosić, że się wypowiadam nie grając na serwerze, a słuchając graczy, którzy siedzą lub siedzieli tam całymi dniami. Niestety mam nawyk słuchania innych.

 

Pozdrawiam,

Tomislav

Link to post
Share on other sites

 

Witam

Nie czułem potrzeby wcześniejszego założenia konta, jednak pokazane wyżej informacje zmusiły mnie do tego. Wnioski i wartości wyjęte prosto z powietrza są niedopuszczalne w sytuacji, gdy chcemy coś udowodnić. Chciałbym to wam pokazać tworząc banalne wyprowadzenie, jak naprawdę wygląda sprawa z nowym i starym Deaglem, a także starym AK, które zostało użyte jako przykład.

 

Możliwości AK47:

 

30 - Ilość naboi w magazynku AK47

20% - Szansa dla każdego z pocisków na trafienie w głowę, dla przeciętnego gracza.

Czysto matematyczny przypadek:

Korzystając z 20% prawdopodobieństwa otrzymamy 6 kul, które trafią w głowę.

Stąd ilość naszych zabić wzrasta z 0 do 6.

30-6=24 - tyle naboi pozostanie w magazynku do przydzielenia pozostałym graczom, z czego żadna kula nie trafi już w głowę.

Proporcje torso do głowy podstawowego modelu gracza w grze Garry’s mod tryb Trouble in Terrorist Town są większe niż 5:1, więc mamy pewność na trafienie w torso, więc możemy bez obaw założyć, że pozostałe pociski trafią w torso.

Jednakże, aby przybliżyć nasze badanie do sytuacji na serwerze powiemy, że 2 kule poleciały w powietrze nie zadając obrażeń.

Pozostajemy z 22 nabojami, które z pewnością trafią w torso. Korzystając z plików serwerowych otrzymujemy informację, że strzał w torso zadaje 20 obrażeń. Więc potrzebujemy 4 kul, aby nie ponosić żadnego ryzyka związanego z odbieraniem zdrowia calu.

22/4=5 r.2 Więc ilość zdobytych zabić wzrasta o kolejne 5.

Więc mamy już na swoim koncie 11 zabójstw po wypróżnieniu jednego magazynka.

W BCS (Best Case Scenario) doprowadzamy do masowego mordu w czasie 26*0,1 = 2,6 sekundy.

Patrząc na WCS (Worst Case Scenario) czas wynosi zaledwie 2,8 sekundy.
Jednak w obu przypadkach pozostajemy z dwoma nabojami w magazynku.

Biorąc podane powyżej szanse na śmierć przy każdej nietrafionej kuli (30%) otrzymujemy wynik 11 zabić, dwa zapasowe naboje w magazynku i posiadamy spore szanse na przeżycie.

 

Rozpatrzmy teraz możliwości broni podręcznej Deagle:

 

7 - Ilość naboi w magazynku Deagle

30% - szansa dla każdego z pocisków na trafienie w głowę, dla przeciętnego gracza.

Czysto matematyczny przypadek:

Korzystając z 30% prawdopodobieństwa otrzymamy 1 kulę, która trafi w głowę.

Stąd ilość naszych zabić wzrasta z 0 do 1.

7-1=6 - tyle naboi pozostanie w magazynku do przydzielenia pozostałym graczom, z czego żadna kula nie trafi już w głowę.

Proporcje torso do głowy podstawowego modelu gracza w grze Garry’s mod tryb Trouble in Terrorist Town ciągle takie same, mamy pewność na trafienie w torso, więc możemy bez obaw założyć, że pozostałe kule trafią w torso.

Biorąc pod uwagę fakt, że deagle jest bronią jednostrzałową, a nie automatyczną, to możemy założyć iż każdy pocisk trafi cel.

Pozostajemy z 6 kulami, które z pewnością trafią w torso. Korzystając z plików serwerowych otrzymujemy informację, że strzał w torso zadaje 37 obrażeń. Więc potrzebujemy 3 kul, aby nie ponosić żadnego ryzyka związanego z odbieraniem zdrowia kolejnego celu.

6/3=2 Więc ilość zdobytych zabić wzrasta o kolejne 2.

Więc mamy już na swoim koncie 3 zabójstwa po wypróżnieniu jednego magazynka.

W BCS (Best Case Scenario) doprowadzamy do śmierci 3 graczy w czasie 4,2 sekundy

BCS = WCS ponieważ nie zakładamy błędu strzału.


 

Ocena ryzyka za pomocą wskaźnika ryzyka - Risk Score

 

Ocena ryzyka poszczególnych sytuacji może być opisana jako iloczyn S - możliwych skutków (następstw) sytuacji, E - częstości wystąpienia danego zagrożenia wobec osób oraz P - prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia. Dla poszczególnych sytuacji opisanych w powyższym poście, można stwierdzić następujące wartości wskaźnika ryzyka:

Sytuacja nr 1 - Deagle:

Dla obu sytuacji możliwym końcowym skutkiem wydarzenia jest śmierć jednostki - przyjmuje się dla niej wartość S = 15. Narażenie jest rutynowe i występuje codziennie, więc przyjmuje niestety najwyższą możliwą wartość E - 10 jako przykład stałej ekspozycji na zagrożenie. Prawdopodobieństwo zostało przyjęte jak wyżej opisane na 90%, czyli 0,9. Daje nam to następujący wynik:

S*E*P= 135

Taki wskaźnik wskazuje nam na istotne ryzyko i zalecane są działania mające na celu zmniejszyć tą wartość.

Sytuacja nr 2 - Stary AK


Wszystkie wartości przyjmuje się jak wyżej za wyjątkiem prawdopodobieństwa, bez zbędnych słów wychodzi nam następujący wynik:


S*E*P = 45

Jest to znacznie mniejsze ryzyko niż w przypadku Deagla, które nie wymaga żadnych działań dla zmniejszenia tej wartości.

 

Reasumując widzimy, że zmiany w deagle były zmianami na dobre. Nadmierne możliwości tej broni podręcznej były czymś prawie niedopuszczalnym, przez co reszta broni z tej kategorii była zwyczajnie od niej gorsza. Wysokie ryzyko starej wersji tej broni nie przejawia się w tym, jak łatwo, niezależnie od stanu karmy danego gracza, można było zabijać innych graczy. Jako broń nieautomatyczna średnia celność strzałów jest większa od broni automatycznych, przez co zabijanie 1 strzałem jest prostsze taką bronią, aniżeli automatyczną. Jeśli mówimy o nowym Deaglu, jest on prawie identyczny pod względem obrażeń przy strzałach w ciało i gorszy pod względem strzałów w głowę - ma on jednak wystarczająco duże obrażenia, aby dobijać chociaż minimalnie ranne cele.

 

P.S. Mam nadzieję, że rozjaśniłem trochę sytuacje porównaniem starej wersji tej broni do nowej i nie pojawi się już więcej stanowisk bez żadnych sensownych argumentów na ten temat.

 

Bibliografia:

W.Krysicki i inni - Rachunek Prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna

Sheldon M. Ross - First Course in Probability

Nassim Nicholas Taleb - Fooled by Randomness: The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets

Richard J Trudeau - Introduction to Graph Theory

W.D. Wallis - Magic Graphs

Post wyżej (wartości prawdopodobieństw - wierzę, że kolega Tomislav mimo wszystko nie wziął przypadkowych wartości i nie podawał ich jako prawda absolutna)

 

Poniżej załączam grafy do bardziej złożonego pojęcia sytuacji. Analizę poniższych statystyk pozostawiam osobom chętnym, a niezdecydowanych serdecznie zachęcam do zagłębienia się w udostępnione grafy.

Link do dokumentu excel z grafami (dysk google)

Link to post
Share on other sites

Nie czułem potrzeby, ale chyba muszę napisać: z jakiej pały matematycznie obliczasz umiejętności gracza w grze multiplayer? XD Ani to nikomu potrzebne, ani tym bardziej prawdziwe. Ale kij liczby muwiom dopszee no pszeciesz

"Biorąc pod uwagę fakt, że deagle jest bronią jednostrzałową, a nie automatyczną, to możemy założyć iż każdy pocisk trafi cel." - To prawda stała opisująca życie codzienne każdego normalnego użytkownika, gdzie strzelanie w garrys modzie jest dość trudne (czerwony ekran, maaasa hitboxow, fakt, że nie zabijamy każdego, a myślimy, kto może być traitorem, a kto nie nie biorąc pod uwagę stresu (1v2 itp.), pozycji na mapie, dalej mi sie nie chce myslec). Ja sam z deagle'a nie trafiam jakos 3/7 strzałów, a nawet więcej, a trochę doświadczenia i umiejętności mam (nie chwaląc się, spokuuj). Stary AK nie miał praktycznie odrzutu, ale za to bardzo dobra szybkostrzelność i obrażenia zdolne zabijać na hita. Albo nie grałeś w ogóle na serwerze czy coś, albo autyzm masz, no sorry.

 

P.S. Mam nadzieję, że rozjaśniłem trochę sytuacje porównaniem starej wersji tej broni do nowej i nie pojawi się już więcej stanowisk bez żadnych sensownych argumentów na ten temat.

dzieki ziomek

Link to post
Share on other sites

Czasami to wydaje mi się, że administracja robi to co chcą gracze, ale po największej sile oporu, żeby z tym się bawić jak nadłużej?

 

Edited by AlanWake
TO
Link to post
Share on other sites

Niezłe obliczenia, ale to jest jak socjalizm - działa tylko na papierze. Nie wiem czy niestety czy na szczęście, po prostu taka jest prawda. Nie wziąłeś pod uwagę, że deagle jest nadal bronią, która często pada ofiarą brutalnych hitboxów. Jeśli nie zaliczy ci strzału lub spudłujesz podczas strzelania z deagla to zazwyczaj twoje życie zakończy seria z jakiejkolwiek broni lub strzał w głowę np. ze snajperki. Chyba, że potrafisz walić headshota na ślepo, gdy masz czerwony ekran. Jestem za przywróceniem starego deagla, którego na strefie pamiętam od 2014.

PS. Nie wiem kim jesteś matematyku, ale widzę, że skradłbyś całe show na kabaretonie.

Link to post
Share on other sites

Witam, chciałbym dodać swoje dwa grosze do tematu. Przyznam z bólem (jako stały użytkownik deagla), że broń co jak co była overpowered as fuck. Jako broń krótka sprawowała się o wiele lepiej od innych pistoletów, przez co jej częstotliwość pojawiania się w rękach graczy była o wiele za duża. Żaden inny pistolet nie miał takich obrażeń w ciało, celności i co najważniejsze, możliwości stukania one shotów, czy to innocentom, czy traitom/dete którzy keep in mind zawsze nosili pancerz obniżający obrażenia o całe 30% (mogę być w błędzie, jak ktoś to zauważy niech mnie poprawi). Jasne, takie one shotowanie brzmi fajnie i daje satysfakcję, jednak postawmy się w roli gracza który zginął od takie one shota. Został właśnie zabity z "PISTOLETU", od którego większy dmg mają tylko dwie snajperki na serwerze. Nie mógł on odpowiedzieć ogniem, czy dać kosa na strzelca, bo najzwyczajniej w świecie broń ta nie daje ku temu szansy. Dodajmy do tej sytuacji jeszcze sprawę, że mógł to być szczęśliwy strzał i mamy w sumie szybki przepis na frustrujący gameplay dla osoby która została zabita. Już nie wspomnę o tym, że Deagle mógł być używany jako broń główna jeśli gracz czuł się na tyle pewnie, jednak zajmował ten slot broni krótkiej. Broń krótka, przypomnę powinna być wyciągana gdy nie mamy nic lepszego na blisko, deagle jednak potrafił skutecznie zabijać na odległościach do tysiąca jednostek. Od takich właśnie zabaw jest broń długa, wiecie, ta zajmująca zazwyczaj drugi slot. Zgodzę się jednak, że nerf ten był dość mocno kontrowersyjny i przed wprowadzeniem go w życie, powinien zaistnieć jakiś post w propozycjach or something, by gracze mieli jakąś szanse wyrażenia swej opinii. 

 

Co do fala, well... it needs to be hit with a Nerfhammer. Broń niby doszła testowo, jednak te testy trwały trochę za długo. Ludzie pisali o niej już w pierwszym dniu pojawienia się tej broni.

 

Podsumowując cały obraz wersji 3.20, uważam, że wprowadzone zmiany powinny zmniejszyć ilość występowania sytuacji po których mamy ochotę wpisać quit w konsoli. Widać, że serwer zmienia się na lepsze, a załoga TTT, chcę by gracze po zagranej sesji z serwera wychodzili z uśmiechem na twarzy. Keep at it tigers.

 

To tyle ode mnie, żegnam i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...