Skocz do zawartości
profeska

Komputer od podstawy do 12000zł (+/-) // 2018r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie, stworzyłem sobie taki zestaw komputerowy wliczając w to rzeczy (niezbędne) do funkcjonowania na komputerze odrazu wspomnę że jestem totalnie zielony w tych sprawach więc proszę o wyrozumiałość :) 
link: Sprzęt
I tutaj moje pytania odnośnie tego zestawu a mianowicie
1.Co o nim sądzicie, czy wszystko jest w porządku tzn ma swój ład i porządek (będzie działać? :Image00012:)
2.Zastanawiam się nad monitorem, chciałbym aby miał częstotliwość odświeżania 144hz i był w rozdzielczości FullHD, nie widzi mi się rozdzielczość WQHD i wyżej tak samo minmalna przekątna ekranu od 24 do 28 :/ (w tym zestawie dałem pierwszy lepszy dla przykładu)
3.Płyta główna- coś polecacie czy zostawić tak jak jest? ( nie ukrywam że tutaj patrzyłem na Audioboosta, Military Class 5-Guard-Pro, GAMING CERTIFIED ) 

4. Dyskiem SSD między 512GB a 1TB i czy nie jest wadliwy jak również dysk twardy?
5.Głośnikami i słuchawkami, interesuje mnie ten dźwięk przestrzenny 7.1
6.No i może posiada ktoś taką klawiaturę i czy jest warta polecenia? 
(7.Miejscem, bo nie jestem pewny czy ten sprzęt zmieści się w tej skrzynce).
Może wy coś polecacie? dajcie znać ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Na twoim miejscu zamieniłbym procesor z intela na Ryzena ; - ) ale to tylko moje skromne zdanie i poczekał na wyjście nowych RTX od nvidii, być może ceny się pozmieniają 

Edytowane przez Tácõ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej ryzen odpada bo komputer nie będzie mi służył tylko do grania a Ryzen chyba nie da rady tak mi sie zdaje a co do RTX to już wyszły :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ryzen nie jest tylko do grania i nie będziesz się musiał bawić co chwila z chipsetami tak jak u inteli ale jak ci tak na intelu zależy to bym poczekał aż zaprezentują swoje nowe dzieło ; - ) A co do RTX to wyszły na razie tylko 2080 jeszcze 2070 w drodze 😜

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

znaczy ja już sie nastawiłem na intela 8generacji ale jeszcze się zastanowię nad Ryzenem, poczytam coś na jego temat. A co do RTX to teraz zastanawiam się nad kupnem tego 2080 tylko bez Ti :Image00026:
@EDIT zostaje przy Intelu a RTX 2080 też odpuszczam i zostaje przy gtx 1080 ti bo recenzje tych nowych kart są mieszane a wzrost między GTX 1080TI a RTX 2080 to jakieś 5-8% mniej więcej. Dlaczego mieszane? Piszą że technologia w tych rtx dopiero raczkuje i nie będzie obsługiwać starszych gier. Przy gtx równie dobrze pójdzie mi wszystko na full detalach tak myśle i cenna jest lekko niższa :Image00003:

Edytowane przez profeska

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jeżeli komputer nie będzie ci służył tylko do grania to polecam skierować się w stronę AMD z ryzenami. Odnośnie RTX od Nvidi to jeszcze nie wiadomo, co tak naprawdę z tych kart wyniknie, bo premiera RTX2080 i RTX2080ti jest zaplanowana na 20 września 2018 roku. Wiadomo można już złożyć zamówienia przedpremierowe, ale to jest kupowanie kota w worku, bo rzetelne testy kart pojawią się dopiero w dniu premiery. Ogólnie odradzam kupowanie monitorów z matrycami TN ze względu na kiepskie odzwierciedlanie kolorów, słaby kontrast i fatalne kąty widzenia (stricte są tylko one polecane do mocno dynamicznych gier), osobiście polecam matryce VA lub nawet matryce IPS z 144 hercami. Płyta główna jest ok, jeśli nie zamierzasz zbytnio mocno podkręcać podzespołów w komputerze. Jak ci nie szkoda kasy na dysk SSD to polecam dyski z interfejsem PCI Express NVMe, są one diabelnie szybkie, lecz swoje kosztują (z firm to polecam samsunga), a ilość GB na dysku nie ma znaczenia odnośnie jego wadliwości, jak dla mnie im więcej tym lepiej. A miejsce w obudowie spokojnie ci  starczy na zamontowanie tych podzespołów, ale jak się boisz, że coś źle zrobisz, to zawsze sklep może ci to zamontować za pewną opłatą. Reasumując z obecnego twojego zestawu można spokojnie stworzyć dobry działający komputer, jeśli byś postanowił nic nie zmieniać i by ci to starczyło na parę lat.

Edytowane przez Wilczy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Wilczy nie zamierza podkręcać niczego bo nie znam się na tym i za bardzo nie jest mi to potrzebne. Co do monitoru to możesz polecasz jakiś bo patrze troche się znasz na nich :P A z dyskiem SSD to się jeszcze zastanawiam no ale celuje w 1TB bo przecież nigdy za wiele a teraz taka pojemność to praktycznie nic :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

procek starej serii, grafika to samo - bierzesz w tym momencie coś, co już jest zastępowane/zastąpione czymś nowszym. Bezsens.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

IMO jako posiadacz zarówno Ryzenów jak i i5 8600k to przy następnych zakupach ponownie wybrałbym Ryzena. Po pierwsze platforma ma przyszłość, po drugie w tej samej cenie można mieć pełne 8 rdzeni, które w zadaniach wielowątkowych pokażą na co je stać. A skoro piszesz, że komputer ma być nie tylko do grania to tym bardziej szedłbym w tę stronę.

No i jak wyżej słusznie zauważono to jest najgorszy moment na zakup komputera, za moment wyjdą RTXy (które moim zdaniem - patrząc jak kreowany jest marketing - mimo wszystko nie będą rewolucją, a ewolucją i to drogą) i ceny kart ulegną zmianie. Poczekaj na testy i wtedy coś się wybierze.

Co do zasilacza, ja bym wziął taki: https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-focus-plus-gold-650w-ssr-650fx-1477082/ świetna półpasywna seria z bardzo długą gwarancją.

Odnośnie słuchawek się nie wypowiem, bo mam dość krytyczne zdanie na temat gamingowych produktów.

EDIT: jeszcze odnośnie SSD, zamiast kupować dużą pojemność słabej jakości lepiej wybrać np. droższego Samsunga z długą gwarancją i lepszymi parametrami np. https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-970-evo-250gb-pcie-x4-nvme-mz-v7e250bw-4188670/

Edytowane przez kopec23

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
46 minut temu, kopec23 napisał:

Co do zasilacza, ja bym wziął taki: https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-focus-plus-gold-650w-ssr-650fx-1477082/ świetna półpasywna seria z bardzo długą gwarancją.

Wystarczy 650w na taki sprzęt?
No i dzięki za rade odnośnie dysku SSD pewnie kupie 500GB od Samsunga a co sądzisz o Twardym? No i przy okazji pytanie brzmi jak długo mam czekać z tymi RTXami? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chodzi o słuchawki, to chodzi Ci o takie do casualowego grania, czy chcesz sobie posłuchać muzyki jak król? Jeśli to drugie to kierowałbym się w Sennheisery albo Bose. Tylko cena dobrych słuchawek to +-1k 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Głośniki do słuchania muzyki a słuchawki bardziej do grania chodź nie ukrywam że będzie się zdarzać na słuchawkach również słuchać muzyki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uważam, że do słuchania muzyki lepsze są słuchawki. Polecam przejechać się do jakiegoś mediamarku albo innego znanego sklepu i ubrać Bose albo Sennheisery z górnej półki, zobaczysz jakie kozackie są ;)

Edit: Polecam Tobie https://www.bose.pl/pl_pl/products/headphones/over_ear_headphones/quietcomfort-35-wireless-ii.html#v=qc35_ii_black gdyby nie auto już byłbym w ich posiadaniu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem jeśli ktoś nie jest wielkim fanem muzyki, to nie ma potrzeby dokładać kilka(naście) stów do słuchawek samych. Po 300-400 złotych ceny lecą ostro w górę. Jeśli jednak chciałbyś coś takiego dorzucić, to też gorąco polecam Sennheisery. Z innej beczki, drugi monitor do komputera to spory komfort, jeśli często robi się kilka rzeczy naraz. Może warto pomyśleć o tym jak starczy miejsca i budżetu? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na chwile obecną zrezygnuje z tych słuchawek Bose i Sennheisery, priorytetem narazie jest złożenie bardzo dobrego zestawu a może z czasem sobie kupie te słuchawki bo uwielbiam słuchać muzyki :) a co do drugiego monitora to z czasem się kupi :P 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, profeska napisał:

Wystarczy 650w na taki sprzęt?
No i dzięki za rade odnośnie dysku SSD pewnie kupie 500GB od Samsunga a co sądzisz o Twardym? No i przy okazji pytanie brzmi jak długo mam czekać z tymi RTXami? 

Oczywiście że wystarczy, obecnie mam XFX 650W (bo Seasonica mieli w ofercie ale sklep się wykręcał, że będą musieli bardzo długo czekać na dostawę) i konfigurację z i5 8600k i GTX1080 ogarnia z dużym zapasem, zasadniczo do zestawu z pojedynczą kartą graficzną wystarczy solidny 500-550W, a 650W to solidny wybór "na górkę".

@DragonFly Sennki są dobre (i mówię to jako były posiadacz HD650 oraz słuchacz HD800), ale w kwocie, w której podrzuciłeś Bose, jest mnóstwo słuchawek z których można wybierać (i których w większości przypadków nie ma w MM czy innym elektromarkecie).

Z słuchawek gamingowych w założonej kwocie wziąłbym HyperX Cloud (najlepiej w pierwszej wersji, której już niestety prawie nie idzie dostać), bo są to bardzo solidne słuchawki o dźwięku, który dobrze nadaje się do grania i muzyki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Super to zasilacz do zmiany na 650w ;) ktoś jeszcze ma jakieś sugestię wobec sprzętu ? :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kopec23 w MM jest kilka Bose i też całkiem spoko, chodziło mi o to, żeby sobie założył jakieś słuchawki z wyższej półki i zobaczył czy warto.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@DragonFly z moich obserwacji (na znajomych) wynika, że jeśli ktoś nie miał styczności z porządnymi sprzętami grającymi, to zazwyczaj przy kontakcie z dobrymi słuchawkami/głośnikami reakcja jest zbliżona do "Łał, w tym utworze pojawiły się nowe dźwięki!"

Z drugiej strony warto potestować wcześniej tańsze słuchawki żeby wyrobić sobie gust jak grające sprzęty lubimy, bo różnice na tym samym pułapie jakościowym bywają ogromne - od słuchawek z podbitymi skrajami (typowe V-ki lub U-ki), po takie z wysuniętym środkiem (tak zwane odwrócone V-ki), przez takie starające się grać płasko, czy też o jeszcze innym charakterze (eksponujące jakieś fragmenty pasm itd.)

@profeska Samsungi to dobre sprzęty i gdyby były bliższe cenowo do konkurencji to miałbym je w obu komputerach (10 lat gwarancji w serii Pro to genialna sprawa).

Obecnie korzystam z 250-tek (Goodram Iriduim Pro i w drugim komputerze Samsung 850 Pro) i wg mnie więcej nie jest potrzebne. Zresztą zasadą, o której trzeba pamiętać w przypadku dysków SSD jest utrzymywanie wolnego miejsca (przyjmuje się, że przynajmniej 20% powinno być wolne), a 250 GB w zupełności wystarcza na system i kilka niezbędnych programów. Gry trzymam na drugim dysku (zwykłym talerzowym) i nie widzę powodu żeby to zmieniać. W zasadzie jedyna korzyść jaką możesz odczuć to szybsze wczytywanie się gier, ale wg mnie to zbyt mało żeby kupować większe drogie dyski.

Dorzucę jeszcze kilka przemyśleń odnośnie zestawu:

klawiatury nie znam, ale w podobnej cenie kupiłem takiego Nateca https://www.morele.net/klawiatura-natec-genesis-rx85-rgb-kalih-brown-us-layout-nkg-0959-1636157/ w wersji z białym podświetlaniem i jestem zadowolony. Z tego co widzę to od Sharkoona różni się obecnością pokrętła głośności, więc pod względem funkcjonalności są dość zbliżone, kwestia tego która ci bardziej przypasuje.

Ostatnia rzecz gamepad, do zestawu w tej cenie kupiłbym oryginalnego pada od Xboxa One, który wg mnie jest wygodniejszy od tego z Xboxa 360 (mam bezpośrednie porównanie), ma lepszy krzyżak i w nowych wersjach obsługuje BT, więc można go podłączyć prawie do wszystkiego: BIAŁY lub CZARNY. Do tego najzwyklejszy odbiornik BT (lub dedykowany "paluch" do pada podłączenia do PC) i sprawa załatwiona.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

przekonałeś mnie @kopec23 o rozmiarze SSD bo fakt faktem programy nie zajmują dużo miejsca a gry bede trzymać na twardym w takim wypadku, co do gamepadu to nie chce bezprzewodowego w tym problem :( a odnośnie klawiatury o tutaj pozostane przy swojej niestety nie przekonałeś mnie do wyboru twojej :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozumiem, że ma być to komputer raczej z tych na ,,full wypas", ale szczerze wydaje mi się, że dopłacanie bez sensownej kwoty do 4terabajtowego dysku twardego, jest pieniędzmi lekko wydanymi w błoto. Miejsce Ci tylko się zmarnuje, osobiście polecam kupić 1TB, a jeśli już bardzo potrzebujesz dużej ilości miejsca to można dopłacić do 2TB.

Polecam także zakupić klawiaturę od Modecoma, LanParty. Design jest bardzo fajny, a jak na klawiaturę mechaniczną jest... bardzo tania.

Mysz i słuchawki to już jest bardzo indywidualna kwestia, ale jeśli miałoby ci to pomóc to:

Słuchawki: https://www.morele.net/sluchawki-trust-gxt-363-7-1-bass-vibration-headset-20407-797453/

Mysz: https://www.morele.net/mysz-a4-tech-bloody-v8m-a4tmys43935-617149/#reviews

lub ta: https://www.morele.net/mysz-razer-deathadder-expert-rz01-00840100-r3g1-540837/

Osobiście posiadam inny model pierwszej propozycji, ale te powinny być jeszcze lepsze.

Jak dla mnie najdziwniejszy jest twój wybór mikrofonu:

Po co?

Wydaje mi się, że raczej nie jesteś profesjonalnym streamerem czy też twórcą filmów na YouTubie, więc taki mikrofon jest zbędny. Mikrofon w słuchawkach, które ci poleciłem jest co najmniej świetny.

No ale cóż, twój wybór, twoje pieniądze, prawda? :D

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, ksawię napisał:

dopłacanie bez sensownej kwoty do 4terabajtowego dysku twardego, jest pieniędzmi lekko wydanymi w błoto. Miejsce Ci tylko się zmarnuje, osobiście polecam kupić 1TB, a jeśli już bardzo potrzebujesz dużej ilości miejsca to można dopłacić do 2TB.

Miejsce mu sie zmarnuje w obudowie  jak kupi 1 Tb i po kilku miesiącach kolejny, bo nie będzie miał miejsca na dysku.

W dniu 3.09.2018 o 23:41, profeska napisał:

ktoś jeszcze ma jakieś sugestię wobec sprzętu ?

A no ja mam odnośnie Hdd

Ten co masz wd red jak podpatrzyłem  ma 4 Tb i 5400 rpm. Nie żeby coś, ale czy seria red nie była bardziej do serwerów ? I te 5400 rpm to taka lipa . Do gier/multimediów z Wd to były serie blue i black z 7200 Rpm. Pozostaje też alternatywa  toshiby w podobnej cenie .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, ksawię napisał:

Rozumiem, że ma być to komputer raczej z tych na ,,full wypas", ale szczerze wydaje mi się, że dopłacanie bez sensownej kwoty do 4terabajtowego dysku twardego, jest pieniędzmi lekko wydanymi w błoto. Miejsce Ci tylko się zmarnuje, osobiście polecam kupić 1TB, a jeśli już bardzo potrzebujesz dużej ilości miejsca to można dopłacić do 2TB.

Słuchawki: https://www.morele.net/sluchawki-trust-gxt-363-7-1-bass-vibration-headset-20407-797453/

1TB to nie jest dużo, ba to w zasadzie dość mało, wg mnie minimum to przynajmniej 2TB. Gry zajmują obecnie jakieś chore ilości miejsca (od 50GB w górę), więc przy 1TB miejsce zniknie w mgnieniu oka.

Co do słuchawek - znalazłem 3 recenzje i praktycznie brak opisu dźwięku (z wyjątkiem jednej recenzji, która stwierdziła, że bas jest ok, a o reszcie pasm nie warto wspominać), tak więc mimo wszystko (na bazie własnych doświadczeń) dalej będę polecał HyperX Cloud

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, ksawię napisał:

Jak dla mnie najdziwniejszy jest twój wybór mikrofonu:

Po co?

Wydaje mi się, że raczej nie jesteś profesjonalnym streamerem czy też twórcą filmów na YouTubie, więc taki mikrofon jest zbędny. Mikrofon w słuchawkach, które ci poleciłem jest co najmniej świetny.

No ale cóż, twój wybór, twoje pieniądze, prawda? :D

Może troche przesadzam ale taki mikrofon oddaje teoretycznie twoją czystą barwe głosu no i co najważniejsze (popfilter) redukuje dźwięki otoczenia, ale jeszcze sie zastanawiam nad kupnem tego mikrofonu kto wie może pomyśle o zwykłym mikrofonie :P 

17 godzin temu, Sadysta napisał:

A no ja mam odnośnie Hdd

Ten co masz wd red jak podpatrzyłem  ma 4 Tb i 5400 rpm. Nie żeby coś, ale czy seria red nie była bardziej do serwerów ? I te 5400 rpm to taka lipa . Do gier/multimediów z Wd to były serie blue i black z 7200 Rpm. Pozostaje też alternatywa  toshiby w podobnej cenie .

Rzeczywiście, już sobie znalazłem i wybrałem taki DYSK HDD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi