Jump to content
Coma

System reputacji czy ma prawo istnieć? (otwarta dyskusja)

Recommended Posts

To może wyłączyć sumę reputacji w profilach i zostawić tylko do oceniania postów? Skoro i tak dla was jest obojętne czy macie -100 czy + 200? Hmmm?

Ja nie popieram zdania Comy, a zostałem tam wymieniony. Drogi Szamanie nie wymienił Cie, ponieważ w tym temacie byłeś mało kulturalny... 

Coma nie ma dalej co dyskutować, żadne sensowne argumenty nie padły z Twojej strony, by przekonać mnie do tego, żeby ten system zmienić.

Również jestem za wyłączeniem tego systemu, bo nie spełnia swojej roli, a nazywanie go "reputacją" jest mylące, gdyż w bardzo wielu przypadkach nie odzwierciedla rzeczywistości... i nigdy nie będzie, bo nie jest regulowana ani weryfikowana w żaden sposób. Osobiście wolałbym w tematach czytać posty, w których użytkownicy wypowiadają swoje zdanie (za lub przeciw) niż patrzeć i liczyć bezmózgie "lajki" rodem z facebooka. Post i wypowiedziane zdanie przede wszystkim świadczy o rozmówcy. Post można zweryfikować - za bzudrne wstawianie minusów konsekwencji nikt nie ma prawa wyciągać, ale za pisanie niczym nie popartych głupot przez ludzi niezwiązanych z tematem - to już owszem.

Naprawdę wolę przeczytać w temacie jedno głupie, negujące/hejtujące zdanie, bo mogę od razu ocenić autora tej wypowiedzi i wiem, że jest to tylko jakiś "bezmózg", który nie mając pojęcia o czymś wypowiada się i wiem, że nie warto z nim podejmować dyskusji i do tego jeszcze mogę zgłosić jego post jako spam i ktoś może coś z tym zrobi. Za to w fali plusów i minusów nierzadko nie da się wyłonić kto wcisnął strzałeczkę na poważnie, a kto nie, a przecież taka liczba +/-10 to już wygląda pokaźnie...

I nie, żeby mi już jakoś bardzo przeszkadzała ta reputacja - niech sobie będzie (właściwie to chyba jedyny argument za pozostawieniem, czyli skoro już jest to po co wyłączać?), ale dlaczego co chwilę z jej powodu musimy czytać takie tematy i przejmować się sztucznymi dramatami użytkowników forum?

Moim zdaniem wyłączenie systemu może nie zmieniłoby wiele, ale pozwoliłoby wyeliminować właśnie kilka takich nieciekawych zjawisk z forum związanych z "reputacją", czyli takie płacze ludzi, którzy z niewiadomych przyczyn traktują to nader poważnie, z powodu takich prowokacji przez grupowe plusowanie/minusowanie postów i zbijanie użytkownikom ich reputacji. Wojenki grupek użytkowników przy takim systemie to norma.

Dlatego też polecę klasykiem:

Hg2Z5Xi.jpg

P.S.

Jeśli zwolniłoby się miejsce pod profilem to proponowałbym tam wstawić tam coś a'la pasek ładowania/mocy, który pokazywałby ile zostało nam do osiągnięcia następnej rangi na forum (chodzi mi o te na górze, np. świeżak, początkujący poster, zaawansowany poster etc.)

P.S.2

Z drugiej strony jeśli faktycznie reputacja się komuś do czegoś przydaje i ma zostać, to błagam nie róbcie z jej powodu jakichś żalów i dramatów forumowych. Admini forum już poinformowali i weźcie to sobie do serca - nie ma to żadnego znaczenia.

Temat znowu wraca. Nie minęło pół roku od ostatniego jego poruszenia. Ponieważ moje zdanie w tej kwestii raczej się nie zmieniło, to zapraszam cię, Coma, do zapoznania się z tematem Usunięcie reputacji z marca bieżącego roku.

W skrócie: system reputacji ma swoje wady i zalety. Należy się z nimi liczyć. Zamiast się przejmować bezpodstawnymi minusami, lepiej zacząć się zastanawiać "co jest nie tak?". Jeśli to my mamy problem z koegzystowaniem w społeczeństwie, to zazwyczaj ponosimy za to przynajmniej częściową odpowiedzialność. Żeby system reputacji miał jednoznacznie odzwierciedlać tylko wartość merytoryczną postów, to trzeba by było go wyraźnie skomplikować, dodając funkcję "oceniacza" postów. To by była tylko dodatkowa, a jednocześnie nikomu niepotrzebna robota, ponieważ osiąganie różnych progów reputacji nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Tak jak wspomniał Remzo - nikt nie będzie banował ludzi z niską reputacją, ani chronił tych z wysoką, czego wiele dowodów można znaleźć na forum. Skrajne przypadki nadużywania systemu reputacji po zgłoszeniu są karane przez administrację/moderację forum/konkretnych działów, więc jakoś to działa.

Można by się jeszcze długo produkować na ten temat, ale mi się już nie chce kolejny raz. Jeśli istnieje możliwość zmiany systemu na "only +", jak to ma miejsce w przypadku np. Facebooka, to ewentualnie warto to rozpatrzyć, ale na inne rozwiązania raczej bym nie stawiał.

W mojej opinii reputacja nie jest specjalnie potrzebna. Jest to raczej dodatek który na tym forum przynosi tyle samo korzyści co też jest nadużywany. Jak dla mnie można to wyłączyć.

Co do opinii, że ktoś dostaje bana za to że ma punkty na minusie to nie prawda. My na to nie patrzymy. Opinia która o tym decyduje to opinia administracji o danym użyszkodniku, a przykład wyrabiania sobie złej reputacji u administracji macie poniżej.  

... Na serverach army był kiedyś naczelny hejter Oro[*] , później i do teraz papuguje to połowa zielonych 'zawodowców' z immunitetem.

Czyli wspólnie doszliśmy do wniosku takiego jaki napisałem w pierwszym poście, po prostu miejmy te liczby w d.... i zostawmy bez zmian. A pasek progresu to byłaby wspaniała sprawa :>

Też jestem za zostawieniem. Nie wiem kim trzeba być, aby oceniać kogoś innego po "liczbie". Tak jak napisał pan wyżej: nikogo to zbytnio nie obchodzi. Pozwala to na szybkie ocenianie czyjejś wypowiedzi (unikamy postów typu "zgadzam się z nim!"). Można równie dobrze dać limit 1 plusa i minusa dziennie (lub jak na niektórych forach przy + i - jest napisany jego powód. Nie wiem, czy tak by się tu dało - to tylko sugestia). Wtedy gracze dwa razy by się zastanowili nad "ocenieniem" rozmówcy.

Pozdro

Yor

Edit. Błąd logiczny

Edited by Yor

Witam.

Poszperałem w ustawieniach systemu reputacji i wyłączyłem wyświetlanie reputacji w profilu użytkownika. Mam nadzieję, że to rozwiąże problemy bezsensownego stawiania reputacji, a będzie jedynie stosowane do oceny wypowiedzi użytkownika.

Pozdrawiam

Remzo.

To gdzie teraz można sprawdzić swoje plusiki?

To gdzie teraz można sprawdzić swoje plusiki?

Wchodzisz na profil -> reputacja i podliczasz.

Pasek progresu nie ma sensu, tylko by bardziej zachęcał do tworzenia śmieciowych tematów  <_<

Tak gadać o mnie jakbyście nie wiem do czego porównywali, mnie to wkurzało to, że jakiś paru cwaniaków wchodziło codziennie na mój profil i waliło minusy, a szczególnie jak to było pod postem w, którym wstawiałem listę aktualnych zmian lub paczkę z plikami co było zwyczajnym oczywistym trollem a najlepsze, że robili mnie to przez bardzo długi czas (chyba z miesiąc). Po prostu kur* dostaje jak jakiś cwaniaczek w internecie próbuje mnie ztrollować bo wie, że nie mam w tym momencie możliwości odpłacenia mu za nadobne.

Teraz zresztą jest jak trza są te plusy i minusy, ale nie ma podliczenia i wszyscy szczęśliwi, można se snowballować, a nikt nie będzie zwracać na to uwagi, bo nic się nie podlicza.

Pasek progresu nie ma sensu, tylko by bardziej zachęcał do tworzenia śmieciowych tematów  <_<

Pozwolę się nie zgodzić, gdyż może to zadziałać równie dobrze pozytywnie co negatywnie. Forum od tego jest, żeby na nim pisać i dyskutować. Jeśli miałoby to zwiększyć aktywność to chyba dobrze, a śmieciowe tematy zawsze można usuwać, więc mały problem (niech moderatorzy czują się potrzebni :P ).

Też jestem za zostawieniem. Nie wiem kim trzeba być, aby oceniać kogoś innego po "liczbie". Tak jak napisał pan wyżej: nikogo to zbytnio nie obchodzi. Pozwala to na szybkie ocenianie czyjejś wypowiedzi (unikamy postów typu "zgadzam się z nim!"). Można równie dobrze dać limit 1 plusa i minusa dziennie (lub jak na niektórych forach przy + i - jest napisany jego powód. Nie wiem, czy tak by się tu dało - to tylko sugestia). Wtedy gracze dwa razy by się zastanowili nad "ocenieniem" rozmówcy.

Pozdro

Yor

Edit. Błąd logiczny

j/w - forum jest od pisania. Fakt - zwykle jeśli ktoś się z czymś całkowicie zgadza to ciężko, żeby na siłę rozwijał swoją wypowiedź i posty typu "zgadzam się z nim" pojawiać się muszą, ale co w tym złego? Za posta trzeba brać odpowiedzialność (i liczyć się z konsekwencjami swojej wypowiedzi) - za plusy/minusy żadnej. Zawsze można się wyprzeć, że plusa dało się przypadkiem i wcale się z kimś nie zgadzam.

Treść > "Lajki"

Wypowiedź > bezmózgie klikanie.

Co do tworzenia debilnych tematów, mamy możliwość usuwania postów/tematów, a osoby co przesadzą mogą dostać bana na pisanie przecież :>

Szachcik dobrze prawi, taki pasek przydałby się w zamian za tą reputacje. Albo temat z podanymi progami do osiągnięcia kolejnej rangi, jest to prostszy sposób ale mniej efektywny.

Edited by Kappa DragonFly

Skoro nie ma reputacji to są jeszcze jakieś przeciwwskazania, aby nie można było oceniać postów moderatorów (itp.)?

Edited by Matrix.PL

Matrix.PL, są. Moim zdaniem nie jest to dobre miejsce na rozmowę o nich, więc ograniczę się tylko do stwierdzenia, że jakby moderatorzy chcieli być oceniani, to by byli (istnieją przypadki takich osób ). Jeśli chciałbyś o tym porozmawiać, to możemy sobie na spokojnie popisać na Steamie, czy pogadać na TSie :)

Decyzja tak podjęta z dnia na dzień? Mamy się podporządkować kilku osobom ,które nie rozumieją sensu reputacji? Taki sposób oceniania komentarzy jest obecny na prawie każdym forum i nikt nie wymyślił jeszcze czegoś lepszego. Ilość reputacji nie zawsze jest wyznacznikiem poziomu pisania postów lecz w większości spełnia swoje zadanie. Na dobrą sprawę ma chyba więcej plusów niż minusów. Rep. w pewnym sensie wymusza aktywność bo jest dla niektórych nowych użytkowników formą motywacji. Patrzcie na tę sprawę nie przez pryzmat jednej czy dwóch sytuacji tylko ogółu. Cóż, na prawie każdym portalu jest system plusów i minusów czyli lików. Jeżeli reputację rzeczywiście mamy rozumieć jako wyznacznik poziomu a pierwszy lepszy użytkownik interpretuje to tak jak system na YT lub Facebooku to może powinny być gdzieś na forum ogólnym dwa zdania jak mamy rozumieć reputację. Ja jestem zdania że system nie potrzebuje zmiany tylko sprecyzowania skoro nie wszyscy wiedzą o co biega. Może jakieś głosowanie ,bo widzę ,że nie wszyscy są jednomyślni w tym temacie. 

Pozdro,

Stachu

Edit: Tak, są na tym forum osoby ,które dispreputują wszystko bezmyślnie lub z zasady. Może to oni powinni ulec zmianie i ponieść jakieś konsekwencje bez zmiany systemu.

Edited by Staszek